Exhibition Credits

ANOHA: The Children’s World of the Jewish Museum Berlin.

Supported by the German Federal Government Commissioner for Culture and the Media by a resolution of the German Parliament

With support from the Deutsche Bank Stiftung, Siemens AG, Daimler AG, Berthold Leibinger Stiftung, Freunde des Jüdischen Museums Berlin, U.S. Friends of the Jewish Museum Berlin, Michael Otto Stiftung, Heinz und Heide Dürr Stiftung, Klaus und Kirsten Mangold, Deutsche Bahn AG, Arend und Brigitte Oetker, Familie Jörg A. Henle, BMW Group, Bank of America, Robert Bosch GmbH.

Directors

Hetty Berg (Director)
Prof. Peter Schäfer (Director, 201419)
Léontine Meijer-van Mensch (Program Director, 201719)
Cilly Kugelmann (Program Director, 200117)
Bülent Durmus (Organizational Director)
Martin Michaelis (Managing Director)

Adviser to the Directors

Prof. W. Michael Blumenthal (Founding Director)

ANOHA, the Children’s World of the Jewish Museum Berlin, is inspired by the pioneering vision of Noah’s Ark at the Skirball Cultural Center in Los Angeles, which conveys the importance of diversity, cooperation, and a second chance. In the same spirit, ANOHA seeks to give the museum’s youngest guests a sense of a world full of possibilities.

Head of ANOHA

Dr. Ane Kleine-Engel

Design 

Olson Kundig Architecture and Exhibit Design, Seattle, WA, USA: design principal: Alan Maskin, Seattle project manager: Stephen Yamada-Heidner, Berlin project manager: Martina Bendel

Children’s Museum Project Managers

Gelia Eisert, Barbara Höffer

Project Manager of Children’s Museum Construction

Manuela Konzack

Children’s Museum Project Team

Christiane Birkert, Dr. Diana Dressel, Anke Dietrich, Manuela Konzack, Ariane Kwasigroch, Jonas Nondorf, Nadja Rentzsch, Anne Richter, Caroline Riggert

Student Assistants

Laura Schmidt, Mia Reddig

Interns

Una Celak, Diana Barbosa, Birgit Krömer, Sarah Winter, Rike Pietrzeniuk
Volunteers from the FSJ Kultur (Cultural Year of Service) Program
Anne Dreßler, Paul Herbusch, Alice Hoins, Leo Schmidtke

Participating Children

Children’s Council: Aaron, Abdul, Adriana, Adriana, Alyssa, Antonia, Carl, Cécilia, Charlotte, Cora, Dilara, Ecegüzel, Elvan, Emil, Eylül, Ecegüzel, Golda-Li, Greta, Hannah, Hannah, Hannah, Hassan, Jette, Johanna, Jolanda, Julian, Levi, Lilo, Lilou, Lore, Lujin, Malina, Marlene, Maryam, Mathilda, Mathilda, Matti, Maxim, Melek, Melike, Mert, Milan, Mustafa, Noah, Nogah, Okan, Padmé, Pepe, Raphael, Sali, Samuel, Sarah, Sophie, Suna, Victoria, Viktor, Yuna, Zeinab, Zeinab; pilot workshops with students from the Kurt-Schumacher-Grundschule: Abdelrahim, Alma, Efe, Emma, Luigi, Malak, Muhammad Ali, Mohammed, Ravza, Tuana; students from the Evangelische Schule of Neukölln: Alma, Anna, Anselm, Anton, Antonio, Ayla, Bert, Bruno, Carla, Efe, Elias, Elida, Elise, Fenna, Fritz, Gregor, Ilayda, Jakob, Jan (1), Jan (2), Jella, Joshua, Josy, Lena, Laslo, Laurin, Linn, Livia, Lola, Lou, Marlene, Martha, Mathilda, Melissa, Minze, Nick, Noah (1), Noah (2), Oskar, Sita, Tara, Tomma; World Puzzle” exhibition project: students from the Evangelische Schule of Berlin-Friedrichshain: Adela, Alvar, Anna, Antonia, Charlotte, Frida, Greta, Hans, Jule, Julian, Karl, Lennart, Lilo, Martha, Mathias, Mathilda, Nathan, Rosa, Rosalie, Uiko, Valentin, Viktor (1), Viktor (2), Yorick; Opening Art Project with students from the dreieins Grundschule of Berlin-Pankow: Bruno, Frida, Helena, Jonas, Klara, Lisa, Marie, Moritz, Nico, Rhea, Sachar, Sara, Sheela, Valerie, Violet

Architects of Construction and Exhibition

Project Management

IBPM Gesellschaft für interdisziplinäres Bauprojektmanagement mbH: Michael Goy, Heiko Rund

Planning and Construction

Architekturbüro Engelbrecht: Philip Engelbrecht, Lars Kowalke

Site Management of Construction

büro labs vonhelmolt: Torsten Labs, Herr Antifas

Planning/​Site Management of Exhibition

IGLHAUT + von GROTE GmbH: Gesa von Grote (senior project management), Team: Thomas Doetsch, Johanna Ziemann, Serena Bartalucci, Natalia Mikhaylenko (graphic design), Anis Looalian (graphic design)

Planners and Consultants

Light planning: Blieske architects + lighting designers: Jan Blieske; media technology consulting and planning: Thomas Buck; climate engineering concept: Transsolar Thomas Auer, Alexander Knirsch; structural engineering: EiSat GmbH Projektleitung Karen Eisenloffel, Statiker Niklas Kolb; structural engineering of playing equipment for Nüssli/​Adunic: Philipp Joschko, licensed engineer; structural engineering of elephant staircase sculpture for awBerlin Produktionsgesellschaft mbH: Ing. Büro Torsten Kastner; Eytan Building Design Ltd. director, chief engineer Reuben Eytan; building systems engineering (HVAC + plumbing): Rentschler und Riedesser Ingenieurgesellschaft mbH für Technik im Bau, project managers Lars Tobolewski, Axel Semler, technical planner Anett Klapproth; electrical engineering: IFE Grothe GmbH Ingenieurbüro für Elektrotechnik, project managers Sven Cordewinus, Oliver Wöller; security technology: Chubb Deutschland GmbH branch manager Michael Stendal; structural physics: Ingenieurbüro Axel C. Rahn GmbH Die Bauphysiker project manager Matthias Friedrich, project team member Steffen Zimmermann; acoustics: ADA Acoustics & Media Consultants GmbH, project manager Tobias Behrens; fire safety HHP West Beratende Ingenieure GmbH project manager Steffen Heistermann; ground of site: Thomas Schwenkel, licensed geologist; health and safety coordinator: KSG Ms. De Kok; inspector of structural stability: Peter Wittig, licensed engineer; inspector of fire safety:Dr. Wolfgang Menzel, licensed engineer; inspector for Energy Saving Ordinance (EnEV): Lichtenau Himburg Tebarth: Rens Lichtenau; inspector of building systems: TÜV Rheinland Industrie Service GmbH Kerstin Kühnel; safety-related building systems: Sachverständigenbüro Simon Lothar Simon; Bezirksamt Friedrichshain-Kreuzberg von Berlin (Berlin District Office of Friedrichshain-Kreuzberg) Straßen- und Grünflächenamt (Street and Parks Authority) Herr Dilek; Büro für Spielplatzsicherheit (Office of Playground Safety): Dr. Peter Eckstein †; GEFABA GmbH: Surveyer of Playground Safety, Tim Reißland

Construction Companies

Blaßmann Werbegrafik GmbH, D&S Abbruch- und Entsorgungs GmbH, Vesta Baugeschäft GmbH, Heckmann GmbH & Co. KG, Rubner Holzbau GmbH, Tischlerei Schwesig, TM Ausbau GmbH, Resto GmbH, Daume GmbH, Chubb Deutschland Gmbh, IBAUTEC GmbH, KFK Estrichbau GmbH, Dachdeckerei Leibeling, Schandert Raumgestaltung GmbH, Metallbau Zehlendorf, Marotzke Malereibetrieb, Bodentechnik Kretzmar, Sälzer GmbH, Total Walter GmbH, Johnson Controls, Licutherm Anlagentechnik GmbH 

Workshop/​Studio Spaces

Planning and Design: Funkelbach — Büro für Architektur + Grafikdesign: Nanna Funke, Steffen Sendelbach; conceptual design and project management: Jonas Nondorf

Performance Space

Planning media technology: Medientechnik Martens Audio, Dirk Frohne
conceptual design and project management: Frank Staubesand 

Participating Artists

Artistic x‑ray images in the security area: Arie van t Riet
Illustrations on the walls: Dieter Braun
World puzzle exhibition object: students at the Evangelische Schule of Friedrichshain, with artistic direction from Andrea Übelacker
Introductory film: Gunilla Jähnichen and Tine Steen
Sound design in foyer, rain room, soundscape and sound islands in the Flood room: Wolfram Spyra, water animation in the Flood room: Martin Böttger

Concept and Preliminary Sketches of Animal Sculptures for the Exhibition

Olson Kundig Architecture and Exhibit Design Seattle, WAUSA
Design and production of the animal sculptures in the exhibition
kubix – Gesellschaft mbH zur Entwicklung und Produktion temporärer Bauten u.a.: Michael Sparfeld (senior project management), Anne Metzen (artistic project manager), artists: Maria Bahra, Matthias Garff, Gisbert Barmann, Armin Benz, Conny Helm, Heiko Helm, Jörg Hilbert, Beate Kelm, Myriell Kohrs, Jochen Müller, Jens Prockat, Thomas Raditschnig, Frants Rodvalt, Nina Schrader, Jan Schroder, Falk Starke, Annika Statkowski, Gunnar Zimmer, Felix Scharstein

Façade Sloth

Concept and preliminary sketches: Olson Kundig Architecture and Exhibit Design Seattle, WAUSA;
elaboration of design: kubix – Gesellschaft mbH zur Entwicklung und Produktion temporärer Bauten u.a.;
Architecture: Gesa von Grote;
artistic implementation: Beate Kelm, Luca Grabow, Felix Scharstein

Design and Planning of Water Basin

Felix Scharstein

Exhibition Construction

Water exhibit: Bruns B.V., Netherlands, Bart Bartholomeus (project director), Ralf van Son (project manager);
rain drums: Objekt Leuchten Berlin, Matthias Buchheim, licensed engineer;
HandsOn: kubix – Gesellschaft mbH zur Entwicklung und Produktion temporärer Bauten u.a., Michael Sparfeld (senior project management) in cooperation with mit m.o.l.i.t.o.r GmbH for telescope, viewmaster, and nests (Flavio Laus, development of sensory nests);
sound islands, tree trunks (some of them with showcases and screens) in the temporary exhibition area, Finish the Ark” station: Schreinerei Langner: Mario Langner; 
built-in counter for security area, ticket counter, wall-mounted cabinets for ticket area, benches, cloakroom, Ark building” counter, pedestal for water exhibit, wall of knots, storage boxes, shoe storage staircase bench, bench with drawer, shelves on the wall of the Ark, animal puzzle and basin, insect boxes, storage spaces, world puzzle pieces, baby area; interiors of workshops: Büchner Möbel GmbH: Carsten Büchner; 
nests, snake climbing net, bowling alley/​animal bathroom, tree trunks (path out of the Ark), climbing structure, staircase structure, giraffe slide, slide leading outside, hammocks: Nüssli/​Adunic (Deutschland) GmbH, Daniel Günther (project manager) together with seil-frey. Seile und Netze GmbH (Erik Frey);
elephant staircase sculpture: awBerlin Produktionsgesellschaft mbH: Frank Wittwer (director);
plaque of sponsors, seating snake in entranceway: kpm3 – berlin GmbH: Daniel Günther (project manager)

Safety Flooring

REGUPOL BSW GmbH: Christoph Weyandt (Sales Manager/​Sports Division/​Safety Flooring/​International)

Graphic Production

Atelier Köbbert GmbH, Thomas KöbbertLieferung und Montage, media technology:
ISIMKO GmbH: Olaf Hermann (senior project manager), Tobias Holfeld (project manager)

Equipment for Helpful Companions (ANOHIs)

KUNiRi gemeinnützige UG

Translations

Amanda DeMarco, Jake Schneider, Adam Blauhut

Brand Development

Stan Hema

Branding Illustrations

Mirko Röper

Campaign Design

buerominimal

Photos

Roman März, Yves Sucksdorff

Legal Counsel

Müller-Wrede & Partner Rechtsanwälte
Rechtsanwaltskanzlei Eberhardt & Tietze & Tomkowitz-Lenko

Acknowledgments

The children’s museum project team would like to thank all their colleagues at the Jewish Museum Berlin for their support.

Development

Johanna Brandt, Anja Butzek (lead), Luna Fischer, Kristin Mayerhofer, Isabelle Schuhmacher, Fanny Rothe, Benjamin Thöming, Stella Di Leo

Digital & Publishing

Immanuel Ayx, Dr. Mirjam Bitter, Dagmar Ganßloser, Michael Geiger, Dr. Doreen Tesche, Barbara Thiele (lead)

Management Office

Milena Fernando, Mathias Groß, Vera von Lehsten

Finance

Odette Bütow, Rainer Christoffers, Andreas Harm, Stefan Rosin, Grit Schleheider (lead), Katja Schwarzer

Photographic documentation

Lukas Behrendt, Birgit Maurer-Porat, Valeska Wolfgram

Building Management

Felix Blank, Guido Böttcher, Mirko Dalsch, Andreas Freund, Manuela Konzack (lead), André Küther, Janine Lehmann, Katrin Neute, Günther Thibault

IT

Michael A. Concepcion (lead), Kathleen Koehler, Ulf Neubert, Sebastian Nadler

Marketing & Communication

Kerstin Crowley, Ha Van Dinh, Julia Jürgens, Dr. Margret Karsch, Johanna Mirea, Katrin Möller, Amelie Neumayr, Judith Ostermeier, Sascha Perkins (lead), Rudi Schmid, Katharina Schmidt-Narischkin, Petra Wiege, Gesine Tyradellis, Lena Wanner, Judith Westphal, Sylvia Winkler

HR

Kathrin Gottschalk, Jacqueline Rechenberger, Manuela Gümüssoy, Katrin Krüger (lead), Matthias Mund

Rights Management

Martha Altenstein, Sascha Brejora, Henrike Büscher, Hartmut Goetze, Philipp Hartog, Martina Krause, Henriette Mögel, Dr. Gerhard Stahr (lead), Olaf Heinrich

Collection Management

Dr. Iris Blochel-Dittrich, Gisela Märtz (lead)

Visitor Experience & Research

Christiane Birkert (lead), Stefan Krauss, Susann Holz, Dr. Johannes Rinke, Alexa Kürth, Tom Straube, Oliver Schaumann, Antje Spielhagen

For their assistance, the Jewish Museum Berlin would also like to thank

Allgemeiner Blinden- und Sehbehindertenverein Berlin gegr. 1874 e.V.: Andreas Krüger, Dirk Sorge, Reiner Delgado, Christiane Rieger, Eva Cambero; Ariella Verlag: Myriam Halberstam; Drei Religionen Kita Haus: Rabbi Gesa S. Ederberg, Silke Radosh-Hinder, Iman Andrea Reimann, Katrin Janert;
Karen Engel; EKT Regenbogen-Kidz e.V.: Iman Reiman; Erzählkunst e.V.: Soogi Kang, Yifat Maor, Naemi Schmidt-Lauber, Janine Schweiger, Sven Tjaben, Johanna Wollin; Evangelische Schule of Berlin-Friedrichshain: Erika Nastasi, Henriette Burkard; Fachhochschule Potsdam University of Applied Sciences, Early Childhood Education Studies program: Dr. Caroline Wronski; Silvia Gegenfurtner; Prof. Sabine Hebenstreit-Müller; Humanistische Kindertagesstätte Rappelkiste: Theresa Behrendt, Astrid Grabner; Ina Kita: Laura Schäfer; Jugend im Museum e.V.: Katrin Boemke; Kindermuseum & Speciale Projecten Stichting Joods Historisch Museum Amsterdam: Petra Katzenstein; Ellen Schweizer; Science Center Spectrum/​Stiftung Deutsches Technikmuseum: Dr. Christian Neuert; Eva Söderman; Spik e.V. Kita Schneckenhausen: Theresia Richter

Last updated: 22 June 2021